Berta ANDRIŪNAITĖ

Greta Gyraitė – jūros ir marių tyrėja

Klaipėdietė pelnė 4000 eurų apdovanojimą

Konkursui GAMTOS FOTOGRAFIJA-2021. Lina Astrauskaitė (Vilnius): VAKARĖS VASARA PRIE BALTIJOS

Jau aštuntą kartą suorganizuotas uostamiesčio „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos“ konkursas pasiekė finišo tiesiąją. Pajūrio gyventojai ir komisijos nariai 4000 Eur vertės apdovanojimą skyrė talentingai, daktaro laipsnį turinčiai Gretai Gyraitei – už svarų mokslo indėlį į jūrinio gyvenimo vystymą.

 

Už mokslinius pasiekimus ir meilę jūrai

Tradicija tapęs renginys sulaukė didelio jaunų ir ambicingų talentų susidomėjimo – iš 24 dalyvių į finalinį penketą pateko Eimantas Reliuga, Emilija Lendraitytė, Greta Gyraitė, Kasparas Petkus ir Kornelija Mažionytė. Daugiausia klaipėdiečių palaikymo ir komisijos simpatijų sulaukė nuo pat pradžių į priekį įsiveržusi jaunoji mokslininkė Greta Gyraitė, kuriai atiteko bendrovės „Švyturys-Utenos alus“ įsteigtas piniginis paskatinimas.

Ambicingoji pajūrio gyventoja G. Gyraitė, neseniai apsigynusi daktaro laipsnį Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institute, turinti ekologijos bei jūrų bioįvairovės ir apsaugos magistro laipsnius, jau 10 metų tyrinėja mariose ir jūrose aptinkamus potencialiai patogeniškus mikroorganizmus.

Nugalėtojos mintys ir darbai ne kartą nugulė įvairiuose tarptautinio lygio moksliniuose straipsniuose, o vienas didžiausių pasididžiavimų – kartu su kitais mokslo pasaulio atstovais išleista knyga „Jūros knyga: Baltijos jūros pasauliai“. Šiuo metu G. Gyraitė dirba 2 tarptautiniuose projektuose, susijusiuose su potencialiai patogeniškų bakterijų tyrimais, taip pat prisideda prie Vibrio tyrimų balastiniuose vandenyse.

Kaip pasakoja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos“ nugalėtoja G. Gyraitė, šiai dienai materialių norų sąrašo ji neturi, tad dalį stipendijos skirs kompetencijos kėlimui bioinformatikos srityje bei poilsiui – proto, kūno ir sielos atostogoms svajoja išeiti į maždaug mėnesį trunkantį Camino de Santiago žygį.

 

Stipendija – padrąsinimas judėti tolyn

Renginio metu Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas sveikino visą finalistų būrį ir džiaugėsi, kad tokia graži ir dvasinga tradicija tęsiasi.

„Klaipėdos miesto bendruomenės žvilgsnis ir balsas apie investiciją į savo miesto ateitį sulaukia vis daugiau dėmesio. Nors komisijos balsas šiame konkurse svarbus, visgi svarbiausias balsas yra miestiečių, kurie garsiai išsakė savo lūkestį ir tikėjimą. Malonu, kad šiame konkurse matome tokį platų spektrą mokslininkų, kūrėjų, atlikėjų – tokie talentingi ir skirtingi dalyviai liudija, kad ateitis negali būti viena kryptimi. Mūsų ateitis – tai platus galimybių spektras“, – sakė V. Grubliauskas.

Pagrindinis konkurso iniciatorius, įmonės „Švyturys-Utenos alus“ generalinis direktorius Rolandas Viršilas pritaria, kad Klaipėdos kraštas kupinas talentingo ir veržlaus jaunimo.

„Čia, Klaipėdoje, prasidėjo mūsų kelias prieš beveik 240 metų ir tikiuosi, kad tęsis dar mažiausiai tiek pat. Esame skolingi šiam miestui, jo žmonėms ir su didžiuliu džiaugsmu tą skolą gražiname. Labai tikiuosi, kad ši stipendija skatina jaunųjų klaipėdiečių norą dirbti ir kurti, mokytis ir garsinti savo gimtąjį miestą. Džiugina, kad kiekvienais metais „Švyturio Klaipėdos ateities stipendija“ sulaukia vis daugiau dėmesio: kandidatų bei balsuojančių žmonių. Tai parodo, kad Klaipėdos žmonės yra aktyvūs, veržlūs ir kuriantys miesto ateitį“, – renginio metu kalbėjo R. Viršilas.

Rolandas Viršilas nuoširdų sveikinimą skiria šio konkurso nugalėtojai ir džiaugiasi, kad ji aktyviai rūpinasi aplinkosaugos skatinimu ir jūrinio gyvenimo vystymusi. Anot jo, labai svarbu skirti dėmesį mūsų šalyje besidriekiantiems vandens telkiniams, o Klaipėdos kraštas ypatingai didžiuojasi Baltijos jūroje atliekamais G. Gyraitės moksliniais tyrinėjimais.

„Džiaugiuosi, kad yra aktyviai tyrinėjama jauniausia planetos jūra – Klaipėdos krantus skalaujanti Baltija. Ši jūra kovoja su įvairiais ekosistemos pokyčiais, klimato kaitos sukeltais padariniais, augančiu rūgštėjimu ar mažėjančiu druskingumu, kas verčia šį sūrų vandens telkinį sparčiai keistis. Tikiu, kad jaunosios mokslininkės nuveikti ir dar ateityje nueiti žygdarbiai atneš itin reikšmingų atradimų ne tik Klaipėdai, bet ir visai Europai“, – sakė R. Viršilas.

Ankstesniais metais „Švyturio Klaipėdos ateities stipendiją“ yra gavęs Klaipėdos universiteto mokslininkas Žydrūnas Lukošius, laivų inžinierius Lukas Norkevičius, pianistė Adelė Daunoravičiūtė, solistas, pasirodęs ir šių metų renginyje, Steponas Zonys, kino kūrėjas Arūnas Eimulis, menininkė Agnė Kišonaitė, elektrinių, saulės energija varomų katamaranų kūrėjas Tomas Vėlius.