Milda NOREIKAITĖ-BOBINIENĖ
VšĮ „Už švarią Lietuvą“

Giedrius Bučas žygiuos aplink jūrą:

pristato ekspediciją „Išsaugokime Baltiją“

Giedrius BUČAS

2023-05-03 Kaune, Žalgirio arenos pakrantėje vyko ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją!“ pristatymas. Šią jūros gelbėjimo nuo taršos ir eutrofikacijos misiją vykdys aktyvistų komanda – mokslininkai, visuomenininkai bei ekologijos aktyvistai. Ekspedicijos globėjas – Prezidentas Valdas Adamkus. Aplink Baltijos jūrą, per 8 valstybes kasdien pėsčiomis komanda žygiuos beveik visus 2024 metus. Žygio sumanytojas ir vedlys – gamtosauginės Prezidento Valdo Adamkaus premijos laureatas, visuomenininkas Giedrius Bučas.

Norėdamas atkreipti visuomenės dėmesį į „avarinę“ Baltijos jūros būklę ir pakviesti stebėti, palaikyti ar prisijungti prie ekspedicijos, G. Bučas sukūrė meninę instaliaciją „Jūra prasideda čia“. Instaliaciją apžiūrėti buvo galima renginyje. Kūrinys – originalus ir akį traukiantis kasdien buityje naudojamų daiktų bei poetiškai įrėmintų, mokslu paremtų tekstų junginys.

Autoriaus teigimu, menas yra puikus būdas kalbėti su žmonėmis nepatogiomis temomis. „Instaliacija noriu paprastai ir aiškiai parodyti, kokie daiktai bei mūsų įpročiai teršia Baltijos jūrą. Kažkas kūrinyje pamatys skalbimo mašiną, kažkas vonią, tai galbūt pakvies stabtelti perskaityti aprašymus, įkvėps tose srityse įpročius keisti tvaresniais. Mano pozicija, kad turime ne peikti ar gėdyti žmones, o parodyti jiems vizualiai, kokia yra situacija, kokios galimybės ją keisti. Ką žmogus iš to pasiims, kiekvieno reikalas“, –sako Giedrius Bučas. Anot jo, Baltijos jūra šaukiasi pagalbos, kenčia nuo eutrofikacijos, turi vieną didžiausių pasaulyje „negyvųjų zonų“. Tai – dėl taršos susidarę plotai, kuriuose yra labai mažai deguonies. Dėl to šiose zonose išnyko gyvūnai ir augalai, nuo kurių priklauso ir mūsų pačių gerovė. Šių zonų plotas Baltijoje užima maždaug tiek, kiek visa Lietuva. G. Bučas kelia klausimą: ką paliksime savo vaikams bei anūkams ir nori parodyti, kad Baltijos jūra prasideda kiekvieno namuose, mes kiekvienas galime situaciją pagerinti ar bent jau užkirsti kelią blogėjimui. „Plauname indus, tręšiame veją, prausiamės, skalbiame su sintetinėmis priemonėmis ir retas susimąstome, kad visa tai niekur nedingsta, nuteka į dirvožemį, upes, galiausiai, jūrą, teršia ir žaloja ją“, – pasakoja G. Bučas.

Programoje buvo numatyta ir diskusija „Ar mums DZIN: kaip dar galime padėti mirštančiai jūrai?“ Diskusijos moderatorė – žurnalistė Milda Noreikaitė-Bobinienė. Dalyviai: jūrų biologė, organizacijos „Po bangom“ bendrakūrėja Laura Stukonytė, aplinkos psichologė Audra Balundė, tvarumo aktyvistas Giedrius Bučas, Kuršių nerijos nacionalinio parko biologė Dalia Juškevičienė, Klaipėdos m. savivaldybės aplinkosaugos skyriaus atstovas Dainius Jokymaitis.

Autorės archyvo nuotrauka