Milda ANTANAITYTĖ
UAB „Vilniaus vandenys“

Gerk ir taupyk!

Konkursui GAMTOS FOTOGRAFIJA - 2020. Šulinys, kaipo reliktas... DAINIAUS RUČINSKO (Vilnius) nuotrauka

Mokslo metus dalis Vilniaus miesto mokyklų pasitinka su bendrovės „Vilniaus vandenys“ įrengtomis stacionariomis vandens kolonėlėmis – gertuvėmis. Tvirtos ir patogios naudoti gertuvės įrengtos mokinių lankomose vietose – mokyklų fojė, koridoriuose, valgyklose. Iš jų vandens galima prisipilti į savo atsineštą daugkartinę tarą arba atsigerti tiesiog iš trykštančio fontanėlio. Įrengus gertuves mokyklose, moksleiviai skatinami gerti daugiau vandens, atkreipiamas dėmesys į vandens naudą sveikatai. Taip mokyklų bendruomenės prisideda ir prie mažesnio plastiko naudojimo bei švaresnės aplinkos puoselėjimo.

Pasak bendrovės „Vilniaus vandenys“ atstovų, po vasaros sezono sulaukus daug pozityvių gyventojų atsiliepimų dėl mieste patogiai prieinamo ir nemokamo geriamojo vandens, šį rudenį buvo nuspręsta gertuvių projektą perkelti ir į mokyklas.

„Džiaugiamės galėdami realizuoti išties prasmingą projektą – bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybe, mūsų gertuves įrengti ir miesto mokyklose, taip mokyklų bendruomenėms suteikiant galimybę kasdien gerti švarų ir kokybišką vandenį. Šiuo projektu siekiame ne tik skatinti moksleivius vartoti daugiau vandens, formuoti sveikus jų gyvenimo įpročius, bet ir ugdyti atsakingą jaunąją kartą, kuriai rūpi mažinti plastiko naudojimą ir gamtos taršą ir kurių kuprinėje turima gertuvė yra neatsiejama kasdienių įpročių dalis“, – sako „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas. Pasak „Vilniaus vandenų“, mokyklų bendruomenės gali būti tikros ir dėl gertuvių vandens kokybės: vandens kokybė yra ir bus reguliariai tikrinama, atliekant mikrobiologinės taršos tyrimus.

Mokyklose įrengtos stacionarios vandens kolonėlės – gertuvės ne tik išvaizdžios, bet ir tvirtos (įvertinta tai, kad jos bus aktyviai naudojamos ne vienerius metus), pakabintos tokiame aukštyje, kad jas pasiekti prisipilti vandens ar iš jų atsigerti būtų patogu tiek vyresniems, tiek ir jaunesniems moksleiviams. Gertuvės specialiai apipavidalintos. Į šį procesą įsitraukė ir pačios mokyklų bendruomenės – jos rinkosi labiausiai patinkantį gertuvių apipavidalinimo dizainą, formą, siūlė, kaip moksleiviams būtų galima šalia gertuvės suteikti ir papildomos informacijos apie vandens naudą, galimybes taupyti ir tausoti aplinką, neperkant vandens plastikiniuose buteliuose, bet geriant jį tiesiai iš čiaupo ar iš savo atsineštos vandens gertuvės.

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės vicemero Valdo Benkunsko, itin svarbus geriamojo vandens prieinamumas jaunajai kartai.

„Vertiname „Vilniaus vandenų“ bendradarbiavimą siekiant sostinėje ir toliau vystyti kokybiško geriamojo vandens gertuvių tinklą. Tikimės, kad patogus tyro vandens prieinamumas mokyklose paskatins moksleivius dažniau gerti gryną vandenį, kuris prisideda prie geresnių mokslo ir sporto rezultatų. O naudodami daugkartines gertuves moksleiviai mažins plastiko sunaudojimą ir puoselės švaresnę aplinką“, – akcentavo Valdas Benkunskas.

Galimybę kasdien mokykloje gerti tyrą vandenį jau turi daugiau nei 22 tūkst. Vilniaus miesto moksleivių. Stacionarios vandens kolonėlės – gertuvės jau yra įrengtos 35-iose Vilniaus miesto mokyklose. Planuojama, kad per šiuos metus bendrovė „Vilniaus vandenys“ iš viso įrengs 55 gertuves, o per du metus net 115, t. y. gertuvės bus įrengtos visose Vilniaus miesto savivaldybei priklausančiose mokyklose. Vienos gertuvės kaina, įskaičiuojant ir jos įrengimo kaštus, kurie gali būti skirtingi (priklausomai nuo pasirinktos vietos gertuvei ir jos įrengimo sudėtingumo), siekia 2500 eurų. Bendra projekto vertė – daugiau nei 250.000 eurų. Vilniaus miesto savivaldybei priklausančioms mokykloms gertuvių įrengimas, apipavidalinimas ir priežiūra nieko nekainuos. Kaštus dengia bendrovė „Vilniaus vandenys“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe.

Skaičiuojama, kad jei kasdien vienas moksleivis išgers nors vieną savo atsineštą gertuvę vandens, jo Vilniaus mokyklose kasdien bus suvartojama daugiau nei 35000 litrų.

2020-08-03 stacionari vandens kolonėlė – gertuvė buvo oficialiai atidaryta Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijoje. Bendrovės „Vilniaus vandenys“ ir savivaldybės atstovai su 5 – 8 klasių moksleiviais diskutavo apie vandens naudą, plastiko naudojimą ir jo mažinimo būdus. Vyko ir smagi viktorina, kurios metu buvo tikrinamos moksleivių žinios apie vandenį bei išdalinti prizai – daugkartinio naudojimo gertuvės. Jas moksleiviai į mokyklą buvo raginami atsinešti kasdien.

Bendrovė „Vilniaus vandenys“ miestui dar praėjusiais metais pasiūlė, o šiais metais išplėtojo ekologišką sprendimą – stacionarias ir mobiliąsias gertuves. Šiuo metu Vilniuje veikia 11 stacionarių ir 6 mobilios vandens gertuvės. Visose jose sumontuoti nuotolinio nuskaitymo skaitikliai, kurie leidžia mobiliajame telefone ar kompiuteryje kiekvienam stebėti vandens suvartojimą bei indėlį į švaresnę aplinką, neperkant vandens plastikiniuose buteliuose.

Nuo vasaros sezono pradžios fiksuojamais duomenimis, vilniečiai ir miesto svečiai iš įvairiose miesto vietose įrengtų gertuvių išgėrė 1 222 700 stiklinių vandens, taip elgdamiesi atsisakė 489 080 vienetų plastikinių buteliukų ir sumažino 40,5 tonų anglies dvideginio išmetimo į aplinką, išskiriamo plastikinių pakuočių gamybos proceso metu. Maža to, jie jau suvartojo 22 tonomis mažiau cukraus, o nepirkdami vandens ir gerdami jį nemokamai sutaupė daugiau nei 317 902 eurų.