Diana RAKAUSKAITĖ
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos viešųjų ryšių specialistė

Geografijos naktis

Naktis Kuršių nerijos nacionaliniame parke

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba bei nacionalinių ir regioninių parkų direkcijos balandžio 14-ąją kvietė paminėti „Geografijos naktį“. Tai – tarptautinė geografinių renginių iniciatyva, kurios metu žmonės iš daugelio pasaulio šalių dalyvauja renginiuose, susijusiuose su geografija.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba šių metų „Geografijos nakties“ metu siekė pristatyti išskirtinę temą apie naktinio dangaus saugomas teritorijas (angl. Dark-sky preserves), o renginio svečiai – „Sky Chasers LT“ pasakojo apie naktinio dangaus perlus ir jų gaudymo istorijas. Renginys vyko balandžio 14-ąją Nacionaliniame saugomų teritorijų lankytojų centre.

Jei kas nežino, naktinio dangaus rezervatai ir parkai yra tokios teritorijos, kuriose saugomas natūralus nakties dangus nuo žmogaus veiklos sukeliamų šviesų. Tokie rezervatai ir parkai steigiami ne tik siekiant išsaugoti natūralią kraštovaizdžio būseną nuo intensyvios vizualinės taršos, kurią sukelia dirbtiniai šviesos šaltiniai, bet ir pagelbėti biologinei įvairovei sukuriant ramybės zonas, kur gyvenimas vyksta tik pagal natūralius paros ciklus, o tai ypač svarbu naktiniams gyvūnams.

„Sky Chasers LT“ – tai dangaus medžiotojų grupė, kurių patirtis fotografuojant dangų siekia kelis dešimtmečius. Per tą laiką jie yra pagavę daug retų ir įspūdingų reiškinių: tai šiaurės pašvaistės, sidabriškieji debesys, halai, zodiako švytėjimai ir kt.

„Geografijos nakties“ proga nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose taip pat vyko daug renginių:

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija organizavo renginį „Ką mums sako Kuršių nerijos kopos?“; Dubysos regioniniame parke buvo organizuojamas žygis „Geonaktis Raguvų take“; Anykščių regioniniame parke vyko naktinis žygis „O gal į Anykščių šilelį naktį?“; Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Sartų regioninio parko grupė kvietė apsilankyti Sartų regioninio parko lankytojų centre – „Pažink Aukštaitijos saugomas teritorijas“; Gražutės regioniniame parke vyko naktinės orientavimosi varžybos „Geografijos naktis“ Degučių kraštovaizdžio draustinyje“; Kauno marių regioniniame parke buvo organizuojamas renginys „Pelėdų naktis“, kurio metu buvo kalbama apie pelėdas, organizuotas žygis į Dubravos rezervatinę apyrubę; Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija organizavo ekskursiją „Vilniaus pilys – metras iki mamutų“.

VSTT archyvo nuotrauka