Monika KRĖPŠTIENĖ
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras

Gėlėmis prieš netvarką

GĖLĖS, KURIOS GYVENIMĄ PUOŠIA. Vytauto ŽEMAIČIO (Senieji Trakai) nuotrauka. Konkursui GAMTOS FOTOGRAFIJA - 2022

Septynios Šiaulių bendrojo naudojimo atliekų konteinerių aikštelės sužaliavo gėlėmis. Jomis Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, kartu su Šiaulių miesto savivaldybe sieks atkreipti gyventojų dėmesį į ne vietoje paliktas atliekas. Tikimasi, kad gėlių vazonai ir juose esančios lentelės su užrašu „Gėlės ir švara ar šiukšlės ir netvarka – renkiesi tu“ sumažins neatsakingų gyventojų norą atliekas palikti greta konteinerių, kurie nuolatos skendi didelių gabaritų, statybinėse ir kitose, netvarkingai paliktose atliekose.

 

Projektui panaudoti senieji miesto vazonai

Gyventojų sąmoningumą skatinančiam projektui buvo panaudoti daug kam pažįstami, senieji Šiaulių miesto gėlių vazonai, kurie dar iki gatvių rekonstrukcijos stovėjo pėsčiųjų bulvare ir kitose miesto vietose. Juos antriniam panaudojimui mielai sutiko padovanoti UAB „Šiaulių apželdinimas“.

Sunkius, beveik toną sveriančius vazonus ŠRATC gamybos vadovas Tomas Bielskis pasiūlė pastatyti po to, kai dar praėjusį rudenį naujai įsigytą šiuolaikišką vazoną, kelių valandų bėgyje kažkas nusprendė pasisavinti su visais, šviežiai pasodintais augalais.

Ča galėjo įsivelti nesusipratimas: „Gali būti, kažkas pagalvojo, kad vazonas su visais augalais yra atlieka, nes stovi šalia konteinerių, prie kurių gyventojai yra linkę palikti savo nebereikalingą „turtą“. Ydinga gyventojų praktika galėjo kažką suklaidinti, o gal vazoną pasisavinęs gyventojas tą padarė piktavališkai.

 

Augalus padėjo išrinkti Botanikos sodo specialistai

Kokius augalus sodinti į šalia konteinerių pastatytus vazonus. Čia patarė Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sodo direktorius dr. Martynas Kazlauskas. Jis išrinko atsparius, dirvai ir oro sąlygoms nereiklius, gerai augančius: raugeriškį, karpytalapę stefanandrą, alpinį epimedį ir snaputį. Kai kurie iš šių augalų vasarą žydės ir maloniai kvepės, o rudenį akį trauks geltonai oranžine lapų spalva. Augalus prižiūrėti ketina Šiaulių miesto savivaldybės darbuotojai.

 

Tik pastačius vazonus, palikta „dovanėlė“

Vos spėjus prie atliekų konteinerių sustatyti dar tuščius vazonus, gėles sodinti atvykusios ŠRATC darbuotojos viename jų rado „dovanėlę“ – atliekų pilną maišelį. Ar tai buvo chuliganiškas elgesys, o gal visiško sąmoningumo nebuvimo pavyzdys, pasakyti gali tik paliktų šiukšlių savininkas. Tuo tarpu gėles sodinusios ŠRATC Paslaugų ir vežėjų kontrolės skyriaus darbuotojos atkreipė dėmesį, kad kai kurios didelių gabaritų atliekos jau kitą dieną po vazonų apželdinimo buvo patrauktos atokiau.

 

Prie konteinerių atliekas palikti draudžiama

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad didelių gabaritų, statybines, tekstilės ir kitas atliekas prie konteinerių palikti draudžiama. Didelių gabaritų atliekos yra surenkamos pagal grafiką, todėl jas prie konteinerių galima statyti tik atliekų išnešimo dieną. Taip pat Šiaulių miesto gyventojai vieną kartą metuose gali užsisakyti nemokamą tokio tipo atliekų išvežimą.

Statybinių atliekų didelių gabaritų atliekų vežėjai nerenka, jomis gyventojai turi pasirūpinti patys – nugabenti į atliekų surinkimo aikšteles savarankiškai. Per metus iš vieno gyventojo nemokamai priimama net 600 kg statybinių ir griovimo atliekų.

 

Geri daiktai pasmerkti keliauti į sąvartyną

Prie konteinerių palikdami dar geros būklės daiktus „kažkam kitam“, pasmerkiame juos atsidurti sąvartyne. Tokie daiktai šalia konteinerių retai kada atranda naujus šeimininkus, o veikiami lietaus, saulės, vėjo ir praeinančių gyvūnų, susiteršia, tampa nebetinkami antriniam panaudojimui.

Dar gerus daiktus, kuriuos galėtų naudoti jų trūkstantys gyventojai, ŠRATC skatina nemokamai palikti daiktų dalinimosi stotelėse „Daiktų kiemas“, o dar gerą ar jau nebetinkamą tekstilę prašo pristatyti į atskirus konteinerius didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.