Irma MINSKIENĖ
VšĮ „Ekoagros“
Ekologiški produktai viešajame maitinime
Tai – sėkmingos pradžios tęsinys
Konkursui GAMTOS FOTOGRAFIJA - 2019. Šalnas išgyveno... (Virginijos KRASAUSKIENĖS iš Rokiškio r. Bajorų k. nuotrauka)
Pernai du Ukmergės vaikų darželiai pirmieji šalyje nusprendė sudalyvauti bandomajame projekte ir pereiti prie ekologiško vaikų maitinimo. Šiemet ir Kauno rajone atsiras ekologiškas darželis. Tokios iniciatyvos yra ne tik pagirtinos, bet ir turi būti palaikomos. „Ekoagros“ šių abiejų rajonų visiems vaikučiams, lankantiems darželius, dovanoja po knygutę apie ekologiją ir tikisi, kad bendromis visų jėgomis ekologiškos iniciatyvos išplis plačiau į viešąjį maitinimą ir apims visą Lietuvą.
Nauji mokslo metai – nauji projektai
Kauno rajone didesnis dėmesys sveikai mitybai, maisto tausojimui jau nebe naujiena. Vaikų maitinimas keliose mokyklose švediško stalo principu tituluojamas sėkmės istorija ir teikiamas pavyzdžiu kitiems.
O nauji mokslo metai rajone pradedami su naujais projektais. Yra pateikta paraiška Garliavos lopšeliui-darželiui „Eglutė“ gauti paramą pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles, patvirtintas žemės ūkio ministro. Įstaigos, siekiančios gauti paramą, įsipareigoja per paramos laikotarpį vaikų maitinimui įsigyti ne mažiau kaip 60 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų.
Paraiškos buvo renkamos visą rugsėjį. Kauno rajone kol kas į projektą pabandys įsitraukti vienas darželis. Dar kyla nemažai klausimų, į kuriuos tikimasi atsakymų po projekto. Ar užteks asortimento? O paramos lėšų – juk tėvams mokestis nesikeičia, padidėjusios išlaidos ekologiškam maistui dengiamos iš paramos lėšų. Kaip seksis keisti valgiaraštį?
Į klausimus galėtų atsakyti Ukmergės darželių vadovės. Jos jau anksčiau yra „Ekoagros“ pasakojusios, kad pradžioje lengva nebuvo: iškilo techninių maisto gamybos, viešųjų pirkimų organizavimo, produktų tiekimo klausimų, prireikė specialistų konsultacijų ir mokymų. Tačiau padėjo rajono savivaldybė, tėvai, stengėsi visas darbuotojų kolektyvas – ir darželiai su iššūkiais sėkmingai susidorojo.
Geroms idėjoms reikalingas palaikymas
„Tikimės, kad apie puspenkto tūkstančio darželinukų ne tik patys daugiau sužinos apie ekologiškus produktus, bet ir paskleis žinias tarp šeimos narių, draugų. Tai nėra šviečiamosios knygelės premjera, tik vis dar kyla idėjų, su kuo galėtume jomis tikslingai pasidalyti. O mes jau toliau galvojame apie knygelės tęsinį, skirtą mokyklinukams“, – sako „Ekoagros“ direktorė Virginija Lukšienė.
Knygelės Ukmergės ir Kauno rajonų darželių vaikučius pasieks padedant šių rajonų savivaldybėms ir švietimo skyrių darbuotojams.
Be to, šiuo metu „Ekoagros“, remdamasi užsienio šalių, daugiausia Danijos, pavyzdžiu, rengia supaprastintų viešojo maitinimo ekologiškais produktais taisyklių projektą ir pateiks jį Žemės ūkio ministerijai. Tikslas – kad ne tik darželiuose, bet ir mokyklose, ligoninėse, kavinėse, restoranuose ir kitose viešojo maitinimo įstaigose atsirastų daugiau ekologiškų produktų.
Įprastiniu turėtų būti vadinamas ekologiškas maistas
„Klasifikuojant produktus neretai neekologiški produktai vadinami įprastiniais produktais, tačiau ši sąvoka yra klaidinga. Tai ekologiškas maistas, neapdorotas cheminėmis medžiagomis, visada mums buvo įprastinis, o tai, ką turime šiandien, yra tik praėjusio šimtmečio chemijos pramonės proveržio rezultatas“, – sako „Ekoagros“ kokybės vadovas Tomas Demikis.
Anksčiau, pasak T. Demikio, produkcija buvo ekologiška. Neekologiška ji tapo dėl maisto trūkumo, sukelto karų ir žmonių skaičiaus augimo, ir chemijos pramonės revoliucijos. Žemės ūkyje tobulėjant technologijoms, chemijos pramonei pradėta gauti vis didesnį derlių. Bet to kaina: intensyvus pesticidų, cheminių trąšų naudojimas, genetiškai modifikuotų organizmų plitimas… Tai ėmė kenkti žmonių sveikatai ir gamtai.
Per pastaruosius penkiasdešimt metų į maistą imta dėti net keli tūkstančiai naujų cheminių priedų – kad produkto išvaizda, spalva ir kvapas būtų nepriekaištingi, kad lėčiau gestų. Tačiau tokios medžiagos yra svetimos mūsų organizmui, neretai ir kenksmingos.