Lijana Čiplienė
Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos auklėtojų metodinės grupės narė

Duonos kelias …

Renginio metu

Visą mėnesį mūsų mokykloje vyko projektas „Duonos kelias…“. Buvo organizuota viktorina „Nuo grūdo iki stalo,“ mokinių, gyvenančių bendrabutyje, piešinių paroda, išvyka į duonos kepyklą (UAB „Runika ir Ko“), surengta popietė, skirta projekto apibendrinimui.

… Devintą dieną vyko mokinių, gyvenančių bendrabutyje, piešinių paroda. Šiame projekte dalyvavo ne tik bendrabučio, bet ir miesto mokiniai. Jie sukūrė meniškus piešinius, kuriuos vertino dailininkas, parodos kuratorius Povilas Šiaučiūnas.

… Dvidešimt antrąją bendrabučio auklėtojai organizavo viktoriną „Nuo grūdo iki stalo…“: parengė scenarijų ir fotografavo (Lijana Čiplienė, renginį vedė Rūta Morozienė ir Artūras Juknevičius, filmavo ir paruošė skaidres Ramūnas Kabelis). Mokiniai aktyviai dalyvavo viktorinoje, sprendė kryžiažodžius, iš sukarpytų ir sumaišytų žodžių turėjo sudėlioti sakinius, iš pateiktų įvairių rūšių grūdų pavyzdžių atspėti javų pavadinimus, žaidė įvairius žaidimus. Mokiniams patiko užduotis pasakyti kuo daugiau mažybinių žodžių apie duoną. Jie noriai atsakinėjo į klausimus, prašė organizuoti renginio tęsinį.

… Dvidešimt trečią dieną buvo organizuota išvyka į duonos kepyklą (UAB „Runika ir Ko“). Direktorė Zita Kielienė papasakojo kepyklos istoriją, parodė duonos ir pyrago gamybai skirtą įrangą. Mokiniai pamatė kaip maišoma tešla, formuojami įvairūs duonos ir pyrago gaminiai, kepama krosnyje, kaip iš jos išimami kepiniai ir dedami į lentynas. Žinoma, mokiniai be galo džiaugėsi lauktuvėmis – saldėsiais, kuriais grįžę į mokyklą dalinosi vienas su kitu.

… Trisdešimtąją – popietė, kurioje buvo apibendrintas visas projektas. Šioje šventėje devintos klasės jaunuoliai inscenizavo kaip anksčiau žmonės augindavo duoną, o merginos, laikydamos rugių puokštes, lietuviškais gestais imitavo eilėraščius apie duoną. Į salę renginio vedėjas Artūras Juknevičius įnešė ant balto drobinio audinio ką tik iškeptą, kvepiantį naminį duonos kepalą. Po to mažieji bendrabučio aktoriai parodė mini spektakliuką „Maža raiba vištytė ir kviečiai“. Po spektakliuko argentinietis kunigas, mokyklos tikybos mokytojas Avellaneda Domingo pašventino stalą, ant kurio buvo padėti duonos kepalai ir duonos gira.

Pasak mokyklos direktorės Danutės Kriščiūnienės, tokie renginiai suartina mokyklos visą bendruomenę, nes ilgalaikio projekto metu vienas kitą geriau pažįsta, kiekvienas turi galimybę savitai išreikšti save.

„Tikiu, kad projekte dalyvavę mokiniai ne tik patys nedrįs numesti duonos riekelės, bet ir kitiems primins, koks yra sunkus ir ilgas duonos kelias iki mūsų stalo“, – teigė direktorė. Ji dėkojo visiems (ir projekto organizatoriams, ir dalyviams) už puikią viktoriną, nuostabius mokinių piešinius, už bendrą ir labai nuoširdų darbą. Džiaugėsi auklėtojų kūrybiškumu, mokėjimu palaikyti gerą nuotaiką, atsidavimu ir meile klausos negalią turintiems ugdytiniams.

Autorės nuotrauka