Ligita ŠUKLIAUSKIENĖ

Diskusija: mokslininkai ir moksleiviai

Dėmesys keturiems pagrindiniams atsinaujinančios energijos šaltiniams – saulei, vėjui, vandeniui ir geoterminei energijai

Prie Užvenčio užtvankos (Birutės Čižienės, Joniškis, nuotrauka)

Beveik pusšimtis gabių Lietuvos moksleivių birželio 29 – liepos 3 dienomis susitinka su šalies mokslininkais ir dėstytojais aptarti atsinaujinančios energetikos idėjų ir mokslo naujovių renginyje „Ateities mokslininkai“. Trakų rajone vykstančio renginių ciklo metu didžiausias dėmesys skiriamas keturiems pagrindiniams atsinaujinančios energijos šaltiniams – saulei, vėjui, vandeniui ir geoterminei energijai.

Jau tryliktąją vasarą renginių ciklą gabiausiems Lietuvos regionų moksleiviams organizuoja energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminanti bendrovė „Renerga“, tradiciškai suburdama geriausius mokslo rezultatus pasiekusį jaunimą iš Kretingos, Jonavos ir Anykščių rajonų. Pagrindinis stovyklos „Ateities mokslininkai“ tikslas – skatinti mokinius domėtis žaliąja energetika, gamtosauga, tvariu ir atsakingu pramonės vystymusi.

„Mūsų bendrovė laikosi nuostatos, kad nepakanka patiems tausoti gamtą – būtina įtraukti į aplinkosauginę veiklą vietos bendruomenę ir ypatingai aktyvų bei sumanų jaunimą. Tikime, kad jauni žmonės visada ieško naujovių, alternatyvų ir yra energingi, todėl atsinaujinančių energijos šaltinių plėtros klausimai turi būti diskutuojami kartu su jais“, – teigia „Renerga“ direktorius Linas Sabaliauskas.

Jaunųjų protų laukia nemažai iššūkių, kuriems įveikti prireiks labai gerų fizikos ir chemijos žinių. Gamtos apsuptyje įsikurs tikra mokslo ir pramogų laboratorija, kur žiniomis dalinsis žymūs Lietuvos tyrėjai ir išradėjai.

Apie Saulės ir vėjo energiją bei jos ateitį būsimiems inovatoriams pasakoja Lietuvos energetikos instituto Atsinaujinančių išteklių ir efektyvios energetikos laboratorijos vadovas Mantas Marčiukaitis. Geoterminės energijos paslaptis atskleis vyriausiasis Gamtos tyrimų centro mokslo darbuotojas habil. dr. Saulius Šliaupa.

Moksleivių laukia ir pažintis su pirmojo lietuviško palydovo skrydžio užkulisiais bei Lietuvos ateitimi kosmose, apie kurią pasakoja Laurynas Mačiulis, Lituanika SAT-1 technikos vadovas bei projekto iniciatorius, ir VU doktorantas Simonas Kareiva.

Viena laukiamiausių renginio ciklo dalių – nuotaikinga chemijos bandymų laboratorija ir eksperimentai paskaitoje „Chemija linksmai“, kurią veda patyrę Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto mokslininkai ir dėstytojai, docentai.

Programoje jaunųjų talentų taip pat laukia pažintis su bepiločiais orlaiviais ir elektromobiliais, įvairios kūrybinės užduotys, o renginių ciklo pabaigoje būsimieji mokslininkai pristato savo pačių idėjas ir atradimus.

Atsinaujinančių energijos šaltinių plėtra šiuo metu sparčiai tobulėja ir populiarėja visame pasaulyje. Ši alternatyvios energijos rūšis didina tikslingą energijos naudojimą ir yra puikus pakaitalas senkančiam iškastiniam kurui. Todėl UAB „Renerga“, priklausanti koncernui „Achemos grupė“, jau nuo 2003 metų populiarina alternatyviąją energetiką rengdama švietėjiškas veiklas moksleiviams. Šiemet „Ateities mokslininkų“ renginiuose dalyvaus 40 atranką laimėjusių moksleivių, kuriems svarbu tausoti ir puoselėti savo kraštą bei rūpintis gamta.