Aistė GADLIAUSKAITĖ
Aplinkos ministerija

Česlovo Kudabos premija įteikta Linai Marmaitei

Česlovo Kudabos premija - Linai Marmaitei

Minint Pasaulinę aplinkos dieną, tradiciškai įteikta ir Česlovo Kudabos premija. Šiemet ji atiteko Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Lankytojų aptarnavimo ir informavimo skyriaus vedėjai Linai Marmaitei už svarų indėlį į gamtosauginio formaliojo ir neformaliojo švietimo plėtrą, leidybinę ir organizacinę veiklą.

„Geografo signataro Česlovo Kudabos gyvenimas yra ne tik nenuilstantis darbas tiriant Lietuvos reljefą, bet ir tūkstantis publicistinių straipsnių aplinkosaugos, švietimo, kultūros temomis. Kad viskas išliktų dėl vaikų ir anūkų: geresnė žemė, geresnė aplinka. Šių metų premijos laureatė Lina Marmaitė – šimtų edukacijos programų vaikams autorė ir nenuilstanti bitelė, kasdien šviečianti vaikus apie gyvūnijos pasaulį, tikrasis Česlovo Kudabos idėjų atliepėjas“, – šių metų premijos laureate didžiavosi ministras Simonas Gentvilas.

„Kiek save atsimenu, visada domėjausi gamta. Pabaigusi studijas save ir savo žinias atidaviau vaikams. Galvoju, kad žinių niekada nebūna per daug. Mokausi dabar ir mokau jaunąją kartą. Džiaugiuosi, kad galiu dirbti šį darbą. Dirbau, dirbu ir, kiek galėsiu, dirbsiu,“ – sako Lina Marmaitė.

Lina Marmaitei dirbant Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje, 2015 m. pagal jos projektą įrengta unikali gamtinės aplinkos edukacinė klasė, o 2019 m. – dviejų klasių edukacinė erdvė, skirta vaikų ir moksleivių gamtamoksliniam ugdymui. Laureatė sukūrė 19 edukacinių programų, panaudodama autorines nuotraukas, sukūrė 10 klausimynų-užduočių.

Ji pati veda edukacinius užsiėmimus, ekskursijas ikimokyklinio amžiaus vaikams ir mokiniams, šeimoms, vaikams ir suaugusiems žmonėms, turintiems negalią. Taip pat organizuoja išvažiuojamąsias edukacijas į įvairių Lietuvos miestų ir rajonų mokyklas, priešmokyklines ugdymo įstaigas, įvairius renginius.

Prieš tai beveik 15 metų Lina Marmaitė dirbo „Lututės“ leidykloje, redagavo, rašė straipsnius, ruošė medžiagą žurnalams „Medžiotojas ir medžioklė“, „Žurnalas apie gamtą“, rengė žurnalą vaikams apie gamtą „Lututė“.

Šių metų Česlovo Kudabos premijos laimėtoja Vilniaus pedagoginiame institute (buvęs Lietuvos edukologijos universitetas) Gamtos–geografijos fakultete įgijo biologijos ir žemės ūkio pagrindų mokytojos kvalifikaciją, dirbo pedagoginį darbą šalies mokyklose, neformalaus ugdymo įstaigose.

Lina Marmaitė yra Lietuvos ornitologų, Lietuvos retųjų augalų pažinimo ir apsaugos klubų, Lietuvos gyvūnų globos ir  Lietuvos laukinės gamtos fotografų „Naturephoto“ draugijų narė.

Aplinkos ministerijos Česlovo Kudabos premijai šiais metais buvo pasiūlyta 12 kandidatų, iš kurių laimėtoją atrinko komisija, vadovaujama aplinkos ministro patarėjos komunikacijai Aistės Žilinskienės. Premija skiriama kas dvejus metus, jos dydis – 3 tūkst. eurų.

Pirmasis šią premiją, kai ji buvo pavadinta Česlovo Kudabos vardu, 1998 m. pelnė Dzūkijos nacionalinio parko ekologas, rašytojas Henrikas Gudavičius, 2000 m. – buvęs mokytojas Aleksandras Žalys, 2002 m. –  tuometis Vilniaus universiteto Botanikos sodo direktorius Evaldas Navys ir „Tėviškės gamtos“ vyriausiasis redaktorius Juozas Stasinas, 2004 m– televizijos žurnalistė Dalia Juočerytė ir mokytojas Valentinas Padriezas, 2006 m. –  rašytojas Gediminas Isokas, 2008 m. – gamtininkas, rašytojas Selemonas Paltanavičius, 2010 m. – gamtininkas prof. Ričardas Kazlauskas, 2012 m. – Gamtos bičiulių asociacijos prezidentas prof. Algirdas Stanaitis, 2014 m. – savaitraščio „Žaliasis pasaulis“ vyriausias redaktorius Augustas Uktveris, 2016 m. – dr. Algirdas Knystautas, judėjimo „Už gamtą“ vadovas, 2018 m. – ornitologas dr. Eugenijus Drobelis, 2020 m. – Ligita Girskienė, asociacijos „Klaipėdos Marių bendruomenė“ vadovė.

Aplinkos ministerijos archyvo nuotrauka