Inga BANYTĖ
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba

Auksuotosios šaškytės paieškos

Drugių pažinimo ir skaičiavimo mokymai

Drugeliai

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kartu su Žuvinto biosferos rezervato direkcija ir Lietuvos dieninių drugių stebėjimo programos (BMS Lietuva) koordinatorėmis birželio 18-19 d. nuo 9.30 val. kviečia pasinerti į margaspalvį vasarišką nuotykį dvi dienas skaičiuojant dieninius drugius Žuvinto biosferos rezervato pievose, pelkėse ir miškuose.

Galbūt, atrasime iki šiol neatrastų rūšių drugių, turėsime galimybę įgyti specializuotų teorinių žinių apie birželio mėnesį skaidančių dieninių drugių įvairovę, jų mitybinius ryšius su augalais, drugių skaičiavimo ir fotografavimo metodus. Specialiai ieškosime Dzūkijoje dar neatrastos pievų drugių rūšies – auksuotosios šaškytės. Kviečiame drugių entuziastus įgyti vertingų žinių, prisidėti prie jų skaičiavimų ir apsaugos Lietuvoje ir Europoje.

Auksuotoji šaškytė (Euphydryas aurinia) – tai reta, į Lietuvos raudonąją knygą įrašyta ir iki šiol nei Dzūkijos, nei Suvalkijos kraštuose dar neužfiksuota dieninių drugių rūšis. Šio drugio vikšrų mitybinis spektras yra pakankamai platus ir apima augalus, priklausančius sausmedinių augalų šeimai (Caprifoliaceae), kaip pievinė miegalė (Succisa pratensis) ar dirvinė buožainė (Knautia arvensis).

Pagrindinė auksuotosios šaškytės nykimo priežastis yra šių drugių buveinių nykimas dėl netinkamos žmogaus ūkinės veiklos ar neveikimo. Ši rūšis taip pat yra įrašyta ir į Europos Bendrijos Buveinių direktyvos II priedo saugomų rūšių sąrašą, jai saugoti steigiamos Natura 2000 tinklo teritorijos. Auksuotosios šaškytės reguliarūs stebėjimai Lietuvoje yra vykdomi daugiausiai Aukštaitijos, tai pat ir keliose Žemaitijos krašto saugomose teritorijose.

Žuvinto biosferos rezervatas, tai savo išskirtine gamtine verte puikiai žinoma saugoma teritorija, nuo seno viliojanti gamta, o ypač paukščiais ir šlapynėmis, besidominčius lankytojus. Rezervatas įrašytas į Ramsaro konvencijos saugomų teritorijų sąrašą, paskelbtas Natura 2000 teritorija, o 2011 m. įtrauktas ir į Pasaulinį UNESCO programos „Žmogus ir biosfera“ biosferos rezervatų tinklą.

Ši saugoma teritorija išsiskiria dviem dideliais Pietų Lietuvos pelkių kompleksais – Žuvinto paliomis su ežeru ir Amalvo pelkynais, taip pat biologinės įvairovės požiūriu unikaliais Buktos mišku ir Žaltyčio ežeru.

Renginys skirtas: 12+ amžiaus dalyviams jau užsiregistravusiems www.butterfly-monitoring.net    tinklalapyje ar planuojantiems artimiausiu laiku pradėti „skaičiuoti“ drugius su BMS Lietuva.

Susitikimo vieta ir laikas: Žuvinto biosferos rezervato direkcija, Kampelių g. 10, Aleknonių k. Simno sen. Alytaus r. sav. (54.468, 23.547), 2022 birželio 18 d. 09.30 val.

Renginio trukmė: 2022 birželio 18-19 d.

Renginyje kartu su patyrusiais entomologais dalyvaus jau esami ir būsimi drugių entuziastai, gamtos mėgėjai, todėl tikintis didelio norinčių sudalyvauti žmonių skaičiaus, registracija privaloma, o dalyvių skaičius ribotas!

Registracijos forma (privaloma pažymėti jei esate vegetaras): https://forms.gle/5qonn2S7jDzrhNTcA

Atvykus į renginį reikės sumokėti 45 eurų mokestį grynais (už nakvynę gamtos mokykloje ir maitinimą).

Tuos, kurie negalės atvykti į renginį, kviečiame stebėti tiesioginę transliaciją su TV laidų vedėju, žurnalistu Ignu Krupavičiumi birželio 18 dieną 9.30 val. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Facebook paskyroje.

Plačiau apie Žuvinto biosferos rezervato vertybes papasakos šios saugomos teritorijos direktorius Paulius Čeponas ir ekologas Arūnas Pranaitis, retą drugį auksuotąją šaškytę pristatys VSTT Metodinio analitinio centro gamtosaugos ekspertas, entomologas Giedrius Švitra, o praktinius drugių skaičiavimo užsiėmimus ves BMS Lietuva programos koordinatorės, gamtininkės Inga Banytė ir Eglė Vičiuvienė.

SAUgoma ir TAU! Renginys Facebook: https://fb.me/e/2ihlNvJ8b

Eglės Vičiuvienės nuotrauka