Auka gamtos bažnyčiai
Tai – lankytojo bilieto į saugomas teritorijas pirkimas
Lankytojų bilieto pristatymo metu (iš kairės): Diana RAKAUSKAITĖ, Albertas STANISLOVAITIS, Kęstutis TREČIOKAS
Jau senokai imta kalbėti, jog susiruošę lankyti saugomas teritorijas, turėtų už tai ir susimokėti. Arba galėtų susimokėti ir aplankius objektus saugomose teritorijose, kai pamano, jog už gražią, gerai sutvarkytą aplinką, kai kam reikėtų ir atsilyginti. Šią vasarą tai taps realybe – bilietus jau žadama pradėti platinti nuo gegužės 15-osios.
„Teisybę sakant, tai bus lankytojų laisvanoriškas pasirinkimas. Manau, jog saugomose teritorijose sukurta daug erdvių, kurios žavi ir traukia lankytoją. Gal jis ir nuspręs – verta ar ne kiek paaukoti vienai ar kitai saugomai teritorijai, vienam ar kitam saugomam objektui, – sakė 2015-05-06 Aplinkos ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas. – Gamta, saugomos teritorijos, jose dirbantys specialistai, manau, nusipelno ir šiokios tokios paramos. Kita vertus, turime ir precedentą. Praėjusiais metais Aukštaitijos nacionalinis parkas jau rinko lėšas iš lankytojų. Surinko apie 40 tūkst. litų.“
Tai – svari suma. Žinant, jog šalies saugomose teritorijose apsilanko apie 3,3 milijonus lankytojų (manoma, jog iš šio srauto lankytojo bilietą turės 10-20 proc.), galime skaičiuoti ir paramą. Kita vertus, kas nežino, jog ne visas tas lankytojų srautas yra draugiškas aplinkai. Po triukšmingų kompanijų „viešnagės“ kai ką reikia tvarkyti, kuopti šiukšles…
Tiesa, Kęstučio Trečioko nuomone, saugomų teritorijų lankytojas yra iš tikro labai aukšto intelekto, tad įsigyti lankytojo bilietą sąmoningam piliečiui būtų savotiška pareiga. Įsigijus lankytojo bilietą gal lauktų ir kai kurios malonios naujienos: pasiūlomas lankomos teritorijos žemėlapis, objektų išdėstymo schema ar pan.
Žmonėms, kurie gyvena saugomose teritorijose, suprantama nereikėtų siūlyti įsigyti lankytojo bilietą. Jo nereikėtų ir grybautojui, jei šis neturi noro tuo metu lankytis saugomų teritorijų atskiruose objektuose. Kita vertus, plaukiantiems baidare per saugomas teritorijas lankytojo bilietą įsigyti galėtų pasiūlyti ir baidarių nuomotojai. Juk irkluojantysis nebus vien tik pasyvus „upeivis“, neišlipantis į krantą.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorius Albertas Stanislovaitis sakė, jog laisvanoriškai saugomai teritorijai skiriamas lankytojų lėšas tikrai negalvoja skirti darbuotojų atlyginimams ar premijoms.
„Apie surinktas lėšas, jų panaudojimą kiekviena parko direkcija informuos visuomenę. Lėšas, be abejo, naudosime teritorijos priežiūrai, infrastruktūros plėtrai, informacinės sistemos gerinimui, tvarkymui, edukaciniams projektams. Gaila, jog dar esama ir vandalizmo atvejų, kai įranga tiesiog suniokojama“, – kalbėjo Albertas Stanislovaitis, pridūręs, jog ruošia labiausia lankytinų saugomose teritorijose objektų sąrašą.
Beje, civilizuotame vakariečių pasaulyje saugomos teritorijos lankytojo bilietas nėra jokia naujiena, nes aiškiai suvokiama, jog kiekvienos prižiūrimos teritorijos tvarkymas turi tam tikrą kainą.
Bilietas į saugomas teritorijas penkioms dienoms kainuoja 1 eurą. Mėnesiui jis viename parke kainuotų 10 eurų, metams – 20 eurų Toks bilietas galiotų visuose parkuose. 25 eurus kainuotų metinis šeimos bilietas, galiojantis visose saugomose teritorijose.
Lankytojo bilietai bus siūlomi Aukštaitijos, Dzūkijos, Kuršių nerijos ir Žemaitijos nacionaliniuose parkuose bei visuose regioniniuose parkuose, išskyrus Pavilnių ir Verkių regioninius parkus, kurių veiklą kuruoja Vilniaus savivaldybė, bei Trakų istoriniame nacionaliniame parke, nes jis priklauso Kultūros ministerijai.
„Žaliajam pasauliui“ pasiteiravus, ar bus galimybė minėtus bilietus įsigyti ne vien nacionalinių ir regioninių parkų direkcijose, Albertas Stanislovaitis užtikrino, jog netolimoje ateityje bus galimybė sumokėti per elektroninę bankininkystę, mobiliąsias programėles, įsigyti bilietus „Perlo“ terminaluose, bilietų rezervavimo sistemoje tiketa.lt.
… Baigiantis spaudos konferencijai, „Žaliasis pasaulis“ pateikė tokį klausimą: „Jei jau aukos, kaip ir bažnyčioje, renkamos, ar tai negalėtų reikšti, jog Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai ateina juodos dienos?“
Pasiteiravimas, žinoma, sukėlė juoko bangą, tačiau ministras Kęstutis Trečiokas sakė, jog ir kokioms „juodoms dienoms“ negrasant reikalingos ir kai kurios reformos. Stovinčio vandens juk nebūna.
Gerai, jei tas vanduo kalbėtų, liudytų gyvenimą, tačiau nebūtų supiltas į kokius regioninius butelaičius.
Augusto Uktverio nuotrauka