Giedrė GEDEIKYTĖ
Vilniaus Gedimino technikos universitetas

Atidarytas Tvarumo centras

Jis – VILNIUS TECH, pirmasis Lietuvoje: 3 skirtingos laboratorijos ir meistrystės erdvės

Tvarumo centro atidarymo metu

2024 06 27. VILNIUS TECH Tvarumo centras – pirmasis šalyje universiteto įsteigtas centras, kurio tikslas – jungti edukaciją, mokslą, verslą. Laboratorijos moksliniams tyrimams ir meistrystei, auditorijos paskaitoms bei erdvės bendruomenei – visa tai rasite užsukę į Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) patalpose įsikūrusį ir ką tik duris atvėrusį Tvarumo centrą.

Tvarumo centras įkurtas siekiant sutelktų kompetencijų erdvės, kurioje susiburtų skirtingų sričių atstovai dėl vieno tikslo – tvaresnės visų ateities.

„Esame atviras universitetas ir viena strateginių mūsų mokslo bendruomenės vertybių – tvarumas – čia bus realiai matomas, apčiuopiamas ir turės savo namus. Jau šį rudenį mūsų būsimi studentai čia spręs ir nagrinės realių įmonių pateiktus tvarumo iššūkius, netrūks bandymų ir demonstracijų 3 moderniose laboratorijose. Tvarumo ekspertų dabar reikia kiekvienoje įmonėje, tad tai jau ne ateities, o dabarties profesija – kviečiu tapti mūsų Tvarumo centro bendruomenės dalimi“, – kvietė VILNIUS TECH rektorius prof. dr. Romualdas Kliukas.

Šios reikšmingos pradžios proga bendruomenę ir svečius pasveikino LR ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėja Grėtė Lelė. Pasak jos, Tvarumo centro įkūrimas – įrodymas, kad į klimato krizę Lietuvoje žiūrima rimtai ir vieningai.

„Klimato krizė yra pasaulinė problema, reikalaujanti pasaulinių sprendimų, tačiau tie sprendimai prasideda nuo kiekvieno iš mūsų. Tikiu, kad Tvarumo centras taps ne tik tvarių inovacijų kūrimo, bet ir mokslo bei verslo bendradarbiavimo pavyzdžiu. Čia gims sprendimai mūsų kartos klimato iššūkiams spręsti, bursis tvarumo entuziastai ir augs tvarumo profesionalai. Šis centras ir jo indėlis, kuriant žalesnę Lietuvą, bus ypač reikšmingas“, – sveikino G. Lelė.

Tvarumas iš esmės nėra įmanomas be mokslinio pagrindo ir tam tikrų labai specifinių žinių, kurias gali suteikti universitetas, bet lygiai taip pat jis nebūtų įmanomas ir be verslo bei žmonių įsitraukimo.

„Tvarumas kasdien vis svarbesnis ne tik mūsų šaliai, bet ir visam pasauliui. Jau ne vienerius metus šalys kryptingai siekia Jungtinių Tautų išsikeltų tvaraus vystymosi tikslų, tačiau mūsų šalyje iki šiol neturėjome institucijos, kuri vienytų šios srities profesionalus, teiktų ekspertų konsultacijas ir savotiškai neštų tvarumo vėliavą ne vien kalbėdama apie svarbą, bet ir aktyviai prisidėdama“, – atidarymo metu kalbėjo Tvarumo centro vadovas doc. dr. Raimondas Grubliauskas.

 

Mokslui – trys skirtingos laboratorijos ir meistrystės erdvės

VILNIUS TECH Tvarumo centre įrengtos trys laboratorijos: duomenų modeliavimo erdvė, eko-dizaino laboratorija bei tvaraus vartojimo eksperimentinė demonstracinė erdvė. Planuojama, kad šiose erdvėse universiteto mokslininkai atliks įvairius tyrimus, o studentai dalyvaus paskaitose ir eksperimentuos.

Tvaraus vartojimo eksperimentinė demonstracinės erdvės koncepcija remiasi žiediškumo įgyvendinimo maisto grandinėje principu – čia demonstruojama, kaip galima sumažinti maisto sistemos aplinkosauginį pėdsaką ir poveikį klimatui. Auginamos maisto kultūros, kurios vėliau bus panaudotos maisto gamyboje, o susidariusios maisto ir virtuvės atliekos bioreaktoriuje anaerobinio apdirbimo metu bus perdirbtos į biodujas ir kompostą, kuris kaip trąša sugrįš į maisto kultūrų auginimo ciklą.

Eko dizaino erdvėje bus skatinamas antrinis ir daugkartinis medžiagų panaudojimas bei perdirbimas naujų produktų prototipų kūrimui, taip pat aplinkosauginiai sprendimai bei produktai, kurių gamybai naudojamas perdirbtas plastikas, tekstilė, 3D spausdinimo technologijos. Bendradarbiaujant skirtingų sričių specialistams, bus skatinamas tarpdisciplininis inžinerijos, technologijų bei dizaino kompetencijų įsisavinimas.

 

Siūlys ir kvalifikacijos kėlimo kursus

Kartu su naujojo centro atidarymu VILNIUS TECH pristatė ir naujas studijų programas. Jau nuo šio rudens universitetas kviečia į pirmąsias šalyje tvarumo technologijų bakalauro ir tvarumo valdymo magistro studijas, taip pat ir į įvairius kvalifikacijos kėlimo kursus.

„Pastebime, kad siekdamas veikti vis tvariau, verslas kartais pritrūksta kompetencijų ir ekspertinių žinių. VILNIUS TECH savo dėstytojų bendruomenėje jau daugybę metų turi aplinkosaugos ekspertų, inovatyvios inžinerijos žinovų, elektros naudojimo ekspertų ir kt. Visos šios sritys ir dar daugiau telpa žodyje tvarumas, todėl nuo rudens pakviesime ne tik studentus, bet ir kiekvieną besidomintį šia sritimi, ar joje jau dirbantį, tobulinti savo žinias kursuose“, – pasakoja R. Grubliauskas.

Tvarumo centras planuoja organizuoti mokymus, kvalifikacijos kėlimo kursus, praktines dirbtuves įmonėms: pasiūlė „Tvarios tiekimo grandinės valdymo“, „Gyvavimo ciklo mąstysenos“, „Žaliosios energijos ir aplinkosauginio vertinimo“, „Tvari pastatų statyba“ ir kt. kursus, kuriuose gali dalyvauti visi norintys. Ateityje rengs ir seminarus, konferencijas, susijusias su tvarumo kultūros stiprinimu.

 

Centro atidaryme gausūs būrys svečių ir menininkės A. Kišonaitės darbo pristatymas

Naujai įsteigto centro atidaryme dalyvavo gausus būrys verslo atstovų, visuomenės veikėjų, politikos atstovų, žinomų tvarumo entuziastų. Renginį vesti buvo patikėta Europos klimato kaitos pakto ambasadoriui Lietuvoje, meteorologui Silvestrui Dikčiui.

Atidarymo metu svečiai galėjo dalyvauti laboratorijų dirbtuvėse, įsivertinti asmeninius įpročius ir susiskaičiuoti savo tvarumo indeksą, susipažinti su centro veikla ir įsilieti į bendruomenę. Netrūko ir tvarių renginio akcentų, pavyzdžiui, atidarymo juostelė buvo kerpama virtualiai.

Renginį vainikavo specialiai Tvarumo centrui sukurtas žinomos menininkės Agnės Kišonaitės kūrinys, kurio dalis atspausdinta laboratorijoje esančiu 3D spausdintuvu, o kiti elementai sukurti iš perdirbtų medžiagų.

Autorės archyvo nuotrauka