Ineta STRAVINSKAITĖ-JANAVIČIENĖ

Aliejaus atliekų netvarkymas…

Maitinimo įstaigos gali būti dėl to nubaustos

Ar žinomi panaudoto aliejaus keliai?...

Maitinimo įstaigos, kurios netinkamai tvarko atliekas, gali būti nubaustos nemažomis baudomis. Tai ypač aktualu vasarą, kai pradeda veikti sezoninės maitinimo įstaigos, kuriose paruošiama daug greito maisto, gruzdinamo aliejuje.

Atliekų tvarkytojai sako, kad šiemet kol kas su maitinimo įstaigomis sudaryta apie 20 proc. mažiau sutarčių dėl panaudoto aliejaus atliekų surinkimo.

„Per keletą metų nusistovėjo tokia praktika, kad žiemą panaudoto aliejaus surenkama mažiau, nei vasarą, nes vasarą žmonės greičiausiai valgo daugiau „greito“, aliejuje gruzdinamo maisto. Prasidedant šių metų vasaros sezonui, pastebėjome, kad kol kas turime apie penktadalį mažiau sutarčių, nei ankstesniais metais“, – s ako įvairias atliekas surenkančios ir tvarkančios bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius.

Vasaros mėnesiais į „Atliekų tvarkymo centrą“ paprastai pristatoma vidutiniškai po 10 tonų panaudoto augalinio aliejaus.

Nuolatinės aplinkosauginės priežiūros paslaugas teikiančios įmonės „Biosistema“ vadovas Povilas Baltusevičius sako, jog visos maitinimo įstaigos, kaip ir kitos įmonės, atliekas privalo rūšiuoti, tinkamai sandėliuoti ir atiduoti perdirbti. Ne išimtis – ir maisto atliekos. Jei šių reikalavimų nepaisoma, aplinkos apsaugos inspektoriai atsakingiems įmonių darbuotojams pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą gali skirti baudas iki 860 eurų. Nuo rugpjūčio išvengti atsakomybės bus dar sunkiau – pagal Aplinkos apsaugos įstatymą už netinkamą atliekų tvarkymą bus pradėti bausti ir juridiniai asmenys, o baudos jiems gali siekti nuo 3 iki 23 tūkst. eurų.

„Maitinimo įstaigas raginame pasitikrinti, ar visi aplinkosauginiai reikalavimai yra įgyvendinti, kad įsigaliojus įstatymo pakeitimams nebūtų nemalonių netikėtumų“, – sako P.Baltusevičius.

Panaudotas aliejus negali būti išpilamas į kanalizaciją ar į aplinką, jis turi būti tinkamai sutvarkomas, kaip ir kitos atliekos. Sertifikuota bendrovė „Atliekų tvarkymo centras“ iš kavinių, restoranų, maisto gaminimo cechų surenka augalinės kilmės aliejus, juos filtruoja, išvalo ir taip paruoštus parduoda biodegalus gaminančioms įmonėms. Lietuvoje surenkamas aliejus dažniausiai eksportuojamas į Lenkiją, Vokietiją ar Austriją.

Panaudotas aliejus gali būti alternatyva dyzeliniam kurui. Tokią prielaidą sudaro ne tik aliejaus kaina, bet ir ekologiškumas – toks kuras neteršia aplinkos, jame nėra sieros komponentų, toksinų. Naudoti vietoj dyzelino tinka rapsų, sojos, kukurūzų, saulėgrąžų, palmių aliejus. Kai kuriose pasaulio šalyse, pavyzdžiui Austrijoje, aliejus naudojamas automobilių varikliuose. Aliejumi važinėjančiam transportui dėl aplinkos saugojimo taikomos įvairios mokesčių lengvatos.

Aliejaus surinkimo sertifikatą turinti bendrovė „Atliekų tvarkymo centras“, bendradarbiaujanti su Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA), surenka pavojingas ir nepavojingas atliekas, jas rūšiuoja ir perdirba. Atliekų tvarkymo paslaugas bendrovė teikia įmonėms, organizacijoms, savivaldybėms, gyventojams bei visiems, kurių veiklos metu ar buityje susidaro atliekos.
Autorės archyvo nuotrauka