Lina MISIULYTĖ
Pagramančio regioninio parko kultūrologė

40-ies paukščių diena

Ji paminėta Pagramančio regioniniame parke

Smagu gamtoje...

Kovo 13-ąją mūsų regioniniame parke šurmuliavo Pagramančio pagrindinės mokyklos mokinukai. Jie, kartu su Tauragės miškų urėdijos Pagramančio girininkijos girininko pavaduotoju Mindaugu Petraičiu ir regioninio parko darbuotojais, kėlė savo pagamintus būstus paukščiams, tuo prisidėdami prie 40-ies paukščių dienos paminėjimo.

Nuo seno kovo 10 dieną buvo švenčiamas paukščių parskridimas. Keturiasdešimties paukščių diena vadinama todėl, jog apytikriai tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sparnuočiai grįžta į gimtinę.

Įdomu, kiek jų mes pažįstame? Toks klausimas buvo pateiktas mokiniams. Jie savo žinias apie paukščius demonstravo atlikdami įvairias užduotis, kurias vertino ekologas Tomas Kalašinskas.

Kad ir kaip berodytume savo meilę mūsų krašto turtui – paukščiams giesmininkams, iškeldami jiems inkilus, tačiau puikiai žinome, kad be miškų nebus ir paukščių giesmių. Todėl į renginį pakvietėme miškininką M. Petraitį, kad jis renginio dalyviams papasakotų apie vietos girininkiją, apie miškininko darbą.

Renginio metu prisiminėme ir senolių pastebėjimus bei tradicijas. Senoliai tikėjo: jei šią dieną pašąla, šalnos laikysis dar 40 parų. Šią dieną šeimininkėms būdavo patariama iškepti keturiasdešimt bandelių, kad vasarą javai gerai derėtų. Žemaitijoje manyta, kad šią dieną reikia praleisti „savam lizde“, t. y. su savo šeima. Tikėta, kad šią dieną kur nors toliau iš namų išvažiavus, užsitrauksi nesutarimą su saviškiais ir su kaimynais.

… Po gražaus ir reikalingo darbo susirinkome prie laužo. Čia ragavome žolelių arbatą, pasidžiaugėme, kad 40-ties paukščių diena išskirtinai paminėta, pagarbinti parskridę paukščiai, mąstėme, kad žmonės, ypač vaikai, labiau turėtų gerbti, pažinti ir neskriausti sparnuočių. Vieną kartą pabuvus inkilų kėlimo šventėje jaunas žmogus tikrai pajaučia, jog turime būti neabejingi Lietuvos gamtos puoselėjimui.

R. Ežerinskienės nuotrauka