Kostas JANKUS

200-asis genetikos tėvo gimtadienis

Vaizdas į Brno miestą

Gregoras Johanas Mendelis buvo gamtininkas ir genetikos pradininkas. Remdamasis atliktais eksperimentais, jis suformulavo Mendelio paveldėjimo dėsnius.

Mokslininkas gimė 1822 m., taigi šiemet švenčiamas jo 200 metų jubiliejus! Šią datą Brno miestas, kuriame jis dirbo, paminės ypatingu renginiu –Mendelio festivaliu (Mendel Festival 2022). Mokslą, tikėjimą ir pramogas sujungiantis renginys vyks liepos 20-24 d.

Genetikos tėvas Mendelis

Johanas Gregoras Mendelis yra viena svarbiausių pasaulinės reikšmės asmenybių, siejamų su Brno miestu. Jis buvo vienuolis, tarnavęs miesto centre įsikūrusio Augustinų vienuolyno abatu. Remdamasis augalų kryžminimo tyrimais, jis atrado paveldėjimo dėsnius, dabar žinomus kaip Mendelio dėsniai. Taigi, neperdėdami, galime jį vadinti genetikos tėvu.

Garsiojo mokslininko pėdsakai Čekijoje

Mendelis gimė Hynčicėje, mažame kaimelyje netoli Ostravos, kur galima apsilankyti jo namuose-muziejuje. Mendelis studijavo Olomouco universitete. Baigęs studijas įstojo į kunigų seminariją Brno mieste, kur ruošėsi kunigo karjerai, ir tapo augustinų vienuoliu. Mendelis buvo jaunas ir kupinas entuziazmo, todėl vienuolynas jį išsiuntė į Znojmą mokytojauti vietinėje gimnazijoje. Tačiau Mendelio gyvenimas buvo glaudžiai susijęs su Brno ir Augustinų vienuolynu, kur jis, būdamas abatu, galėjo atsidėti savo pomėgiui – genetikos tyrimams. Beje, vienuolynas tebestovi Brno centre – jį rasite Špilberko pilies papėdėje, Mendelio aikštėje, kur taip pat galėsite pamatyti bažnyčią, kurioje Mendelis tarnavo mišioms.

Mendelio festivalyje gros Janačekas ir ,,Kool & the Gang“

Žinoma, kad 200-ąjį gimtadienį geriausia atšvęsti surengus festivalį! Ta proga liepos 20-24 d. Mendelio aikštėje ir kitose netoliese esančiose vietose ant scenos pasirodys aukščiausios klasės muzikai. Programa prasidės iškilmingu Brno filharmonijos ir Čekijos filharmonijos choro koncertu, kurio metu bus pristatyta Leošo Janačeko kūryba ir vieno žinomiausių kompozitorių, Tigrano Mansuriano Orhnergo – Nahapet Bari naujos kompozicijos, parašytos specialiai Mendeliui, pasaulinė premjera. Koncertas bus tiesiogiai transliuojamas iš bažnyčios į aikštę. Penktadienio programos žvaigžde neabejotinai taps daugelio hitų autoriai – amerikiečių grupė „Kool & the Gang“. Šeštadienio popietės ir vakaro koncertuose išgirsite geriausius Čekijos dainininkus bei grupes. Be muzikinės programos Mendelio festivalyje vyks mokslininkų susitikimai, ekskursijos su gidais po istorines vietas, parodos bei daugybė kitų renginių.

Aleš Motejl nuotrauka