Janina VASAITIENĖ
Gražiškių gimnazijos Matematikos ir gamtos mokslų metodikos grupės pirmininkė, biologijos mokytoja metodininkė

Turėti namus…

Mūsų ŠOKIS ŽEMEI

Paukštis sapnavo nuostabų sapną,
kad jis, paėmęs Žemę į snapą,
nešė į savo lizdą mažutį,
kad vėjuose Žemei nereiktų žūti.
Žemę jis šildė, žemei čiulbėjo.
Plunksnom apsaugojo žemę nuo vėjų…

Tokios nuostabios Jono Mačiukevičiaus eilės verčia akimirkai sustoti ir susimąstyti: kas mes, ką mes darome, kaip mes elgiamės su didžiausiu ir brangiausiu turtu – Žeme. Juk šiame technologijų amžiuje, intensyviame gyvenimo ritme retas susimąsto, kad žmogus yra tik menka Žemės dalis, prieš kurios stichijas net ir tobuliausios technologijos yra bejėgės…

Tą dieną, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose, mūsų gimnazijos mokiniai ir visa mokyklos bendruomenė, matematikos ir gamtos mokslų metodinės grupės iniciatyva, paskelbė visą ateinančią savaitę – Gamtos mokslų savaite. Prasidėjus astronominiam pavasariui kvietėme visus mokinius, mokytojus, mokinių tėvelius ir visą mokyklos bendruomenę stabtelti ir pamąstyti, kaip padėti Žemei išsaugoti jos išteklius, kaip padėti žmonėms, kaip padėti atstumtiems gyvūnėliams, pastebėti ir pajausti, jog yra nepaprasta žaliam daigeliui stiebtis į saulę.

Tad šią dieną, tik įžengus į mokyklą, džiugino pradinių klasių mokinių piešinių paroda „Aš tokio ąžuolo, kaip gyvas nemačiau“. Po pirmosios pamokos šurmuliavo septintokai, kurie ruošė pristatyti ir parduoti savo užaugintus sodinukus. Vėliau visi gimnazijos mokiniai rinkosi palaikyti merginų šokio kolektyvo, kurios padovanojo Žemei ypatingą dovaną – „Šokį Žemei“, inicijuotą asociacijos „Gyvoji planeta“ projekto „Apkabinkime Žemę“.

… Antrąją lygiadienio dieną – knygų ir pratybų aplankalų iš ekologiško popieriaus mugė, kurią organizavo gimnazijos MMB „Ecover“ prezidentas Paulius Vasiliauskas, vyko ir peizažų paroda „Žemės delnuose“ .

Trečiadienį septintos klasės mokinys Alanas Šitkauskas vyko į Vištyčio Petro Kriaučiūno mokyklą- daugiafunkcį centrą pristatyti savo pomėgį-projektą „Žuvys mano gyvenime“. Bendraamžiai susidomėję klausėsi kaip Alanas su polėkiu pasakojo apie žuvis – ne tik kaip apie laimikį, bet ir žvejybos kultūrą, saugomas žuvų rūšis.

Mokiniai ruošė ir lankstinukus „Atsargiai, erkės jau bunda“, nešė į mokyklą savo augintinius, kad visi galėtų pasigrožėti, pasidžiaugti, patarinėjo kaip prižiūrėti, maitinti, pasakojo apie savo augintinių emocijas, pomėgius, įdomesnį elgesį.

Savo gamtos mokslų žinias mokiniai tikrino ne tik Gražiškių gimnazijoje organizuotuose proto mūšiuose (tai organizavo fizikos vyresnioji mokytoja Aldona Plečkaitienė, geografijos mokytoja O. Smelstorienė), o ir Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijoje organizuotame renginyje, skirtame Žemės dienai, kur savo gebėjimus išbandė mūsų I ir II gimnazijos klasės mokinių komanda.

Penktadienį į atvirą pamoką „Paukščiai“ rinkosi ne tik septintokai, o ir kolegos. Visi maloniai nudžiugo, kai nesulaukę gandrinių, už biologijos kabineto langų smagiai sparnais mojo gandrai. Tai buvo lyg padėka, kad sustojome, kad pamąstėme, kad pasižadėjome Žemei saugoti ją. Juk mes, žmonės, galime daugiau, nei paukštis…

Galime daug nuveikti… Tai įrodė kartu šventės labui dirbdami mūsų gimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui R. Gurinskienė, vokiečių kalbos mokytoja R. Kulikauskienė, matematikos mokytoja I. Snabaitienė, dailės mokytoja V. Brazauskienė, informacinių technologijų mokytojas R. Plečkaitis, pradinių klasių mokytojai, III klasės gimnazistai Mantas Meškaitis, Dainius Žitkus, mokinių tėveliai, kiti darbuotojai. Vienybėje – didelė galia. Gamtos mokslų savaitė, kuri baigėsi inkilėlių iškėlimo akcija „Paukščiai grįžta namo 2017“ (organizuota Marijampolės miškų urėdijos Vilkaviškio rajono Pajevonio girininkijoje) buvo nuostabi.

Gera, kad turime Žemę, kad turime namus…

Autorės archyvo nuotraukos