Diana RAKAUSKAITĖ
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vedėja

Nacionaliniams parkams – 25!

Aukštaitijos nacionalinio parko ežerai

Lietuvos nacionaliniai parkai skaičiuoja 25 gyvavimo metus. 1991 m. balandžio 23 d. Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui suteiktas Aukštaitijos nacionalinio parko vardas.

Dar 1968 m. prof. Česlovas Kudaba pareiškė, kad Lietuvoje turėtų būti ne vienas nacionalinis parkas, o prof. Vytautas Gudelis pasiūlė juos steigti etnografinėse srityse. Prof. Č. Kudaba ne tik skleidė nacionalinių parkų idėją, bet ir vaizdžiai aprašė dabartinius nacionalinius parkus. Reiktų priminti, kad pats pirmasis nacionalinis parkas buvo įkurtas 1974 m. Aukštaitijoje. Ir tik atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, buvo patvirtintos penkių Lietuvos nacionalinių parkų teritorijos.

Šiuo metu 5 nacionaliniai parkai užima daugiau kaip 2 proc. mūsų krašto teritorijos. Aukštaitijos nacionalinis parkas skirtas išsaugoti miškingą ežerynų kraštovaizdį su raiškiomis ledyno suformuotomis reljefo formomis. Dzūkijos nacionalinis parkas – tai įvairiausių upių ir upelių parkas su žemyninėmis kopomis ir šilais. Čia saugomas ir Nemuno slėnis, ir mažieji nepaprastai skaidrūs, giliaslėniai upeliai, daugybė šaltinių, gausi savita gamtinė įvairovė. Kuršių nerijos nacionalinis parkas unikalus ne tik mums, bet ir pasauliui. Tai jūros, vėjų bei žmogaus sukurtas ir lengvai pažeidžiamas smėlio kraštovaizdis su aukščiausiomis Šiaurės Europoje kopomis, su didžiuoju kopagūbriu. Žemaitijos nacionalinis parkas saugo didžiausią Žemaitijoje ežeringą miškingą gamtinį kompleksą. Trakų istorinio nacionalinio parko branduolys – Trakų salos ir pusiasalio pilių kompleksas, net penktadalį šio nacionalinio parko ploto užima vandenys

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM, kuruojanti nacionalinių ir regioninių parkų veiklą, balandžio 20 d. organizuoja konferenciją „Lietuvos nacionaliniams parkams – 25“, kuri vyks Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre (Antakalnio g. 25, Vilnius). Konferencijoje bus apžvelgtas nacionalinių parkų kelias – nuo idėjos iki šių dienų, pokalbiuose dalyvaus saugomų teritorijų darbuotojai, mokslininkai, planuotojai, valstybės ir savivaldos institucijų, nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Balandį ir gegužę – daug renginių, skirtų Lietuvos nacionalinių parkų 25-mečiui paminėti.

Balandžio 15 d. Žemaitijos nacionaliniame parke, Plateliuose, jau vyko renginys bendruomenei. Direkcija kvietė visus prisijungti kuriant šiuos šventinius metus ir pasidalinti nuotraukomis, parodančiomis, kaip pasikeitė Žemaitijos nacionalinis parkas per ketvirtį amžiaus.

Balandžio 22 d. Dzūkijos nacionaliniame parke, Marcinkonyse, vyks šventinis renginys ir pavasarinis plaukimas baidarėmis.

Balandžio 29 d. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija vilioja lankytojus įdomiais 25-mečio  renginiais: bus ir šiaurietiškasis ėjimas po nacionalinio parko apylinkes, orientavimosi varžybos, žygis pamariu su gamtininku, edukaciniai užsiėmimai „Nuspalvink savo vėtrungę“, „Gintaro apdirbimas“, taip pat pasiplaukiojimas Kuršių mariomis.

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, minėdama 25 metų įkūrimo sukaktį, balandžio 21 dieną kviečia atvykti į Užutrakio dvaro sodybos rūmus, kuriuose vyks renginys ir ekskursija.

Gegužės 25 d. Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre vyks renginys apie nacionalinius parkus, skirtas lankytojams – ką įdomaus šią vasarą galima aplankyti, kokius maršrutus suplanuoti, kokiuose gamtos žygiuose dalyvauti.

VSTT archyvo nuotraukos