Saulius TAMOŠIŪNAS
Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos biologijos-chemijos mokytojas

Ir „Didžioji žalioji siena“…

Pasaulinės Žemės dienos renginys Merkinės V. Krėvės gimnazijoje

Mokiniai stebi paukščius nuo Merkinės piliakalnio. Centre – Vaidas Vyšniauskas, DNP ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos gamtos skyriaus vyr. specialistas.

Minėti Pasaulinę Žemės dieną aplinkosaugos renginiais, skirtais mokiniams, mokytojams, Varėnos rajone kasmet rengiasi vis kita rajono mokykla. Tad šių metų 21-osios Pasaulinės Žemės dienos rengėja Varėnos rajone – Merkinės V.Krėvės gimnazija. Į joje rengiamą aplinkosaugos sambūrį „Oras. Vanduo. Žemė“ atvyko 8-9 klasių mokiniai ir juos lydintys biologijos mokytojai iš Žilinų, Panočių, Matuizų, Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinių mokyklų, Varėnos „Ryto“ progimnazijos, Valkininkų, Varėnos „Ąžuolo“ ir Merkinės V. Krėvės gimnazijų.

… Kristina Vyšniauskienė, Merkinės V.Krėvės gimnazijos biologijos mokytoja, svarbiausioji renginio organizatorė ir vedėja, sveikino susirinkusius gražios šventės proga. Kristina sakė, jog Žemės diena išreiškia pasaulio žmonių norą išsaugoti tai, kas visiems mums svarbiausia: švarų orą, švarų vandenį, gyvybingą žemę. Renginio vedėja pristatė moksleivius, renginio svečius iš rajono savivaldybės administracijos (Antaną Labanauską, Turto valdymo skyriaus vyriausiąjį specialistą ekologą, ir Praną Speteliūną, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiąjį specialistą).

Visus sveikino Regina Sakalauskienė, Merkinės V. Krėvės gimnazijos direktorė, kartu linkėdama moksleiviams geros kloties „protų mūšyje“, kartu labino vardo dienos proga visus Žygimantus, nes kovo 20-oji – ne tik Pasaulinė Žemės diena…

Vietos gimnazijos III g klasės mokinės (solistė Roneta Saveiskytė ir Justina Bolytė grodama gitara) atliko dvi dainas anglų kalba (vadovas – Kęstutis Breidokas, vietos gimnazijos muzikos mokytojas).

… Renginio vedlė mokytoja Kristina, laikydama gluosnio šakelę, sakė: „Kai kam gal čia tik šakelė, o gal kai kam – bundančios gamtos, pavasario simbolis. O man – lyg ir Žemės laiko skalė, kurios ilgis atitinka 4,5 milijardo Žemės gyvenimo metų. Kažkur prieš 6 milijonus metų atsirado žmogus. Tai šioje laiko skalėje-šakelėje galėtų būti maždaug čia… Žmogus per tokį trumpą Žemės gyvenimo kelią gebėjo tiek sujaukti gamtos pusiausvyrą…“

Neatsitiktinai kovo 20-oji – Pavasario lygiadienį – visame pasaulyje minima Pasaulinė Žemės diena. Kaip rūpestis dėl ateities.

1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius Johnas Mc Connelis kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas taip pat tapti Žemės globėjais, o Pavasario lygiadienį, kuris skirtingose planetos vietose yra kovo 20-21 d., minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną. Atsiliepdama į šį kreipimąsi, tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba Lietuvoje Žemės dieną įteisino oficialiai. Iš viso šią šventę kovo 20 ir 21 dienomis oficialiai mini per 170 valstybių.

Pasaulinė Žemės diena – puiki proga pasistengti sužadinti savyje ir kituose pastangas išsaugoti Žemę, kiekvieną akimirką teikiančią mums prieglobstį ir priemones, kad ir toliau gyvuotume. Nuo neatmenamų laikų ramybė ir harmonija, taip pat Žemė ir Gamta buvo laikomos pačia būtiniausia žmogiškosios egzistencijos dalimi.

… Rajoninio renginio dalyviai skubėjo į lauką. Gimnazijos kiemelyje buvo iškelta Žemės vėliava. Moksleivių, mokytojų, svečių viena grupė vyko į Dzūkijos nacionalinio parko (DNP) Merkinės informacinį centrą, kita – kilo ant Merkinės piliakalnio.

Merkinės informacinio centro muziejuje Algimantas Černiauskas (turizmo ir informacijos skyriaus vyriausiasis specialistas, šio centro vadovas) supažindino su muziejaus eksponatais. Kalbėta apie gamtiniu ir kultūriniu požiūriu turtingiausią Dainavos krašto teritoriją, kurią būtina saugoti, tvarkyti ir naudoti.

Dzūkijos nacionaliniame parke 80 procentų teritorijos užima pušynai, daug upių ir upelių. Garsi ir Merkinė, kuri minima ir XVI a. Europos žemėlapiuose, joje lankėsi europinio lygio valdovai. Merkinė buvo svarbus strateginis LDK Panemunės pilių gynybos sistemos punktas (pirmą kartą minima 1359-ais Naugardo metraštyje, nuo 1377-ųjų – kryžiuočių kronikose). Jau 15-ojo amžiaus antroje pusėje Merkinė buvo svarbus amatų, prekybos ir jos kontrolės centras. 1569 m. Merkinė gavo Magdeburgo teises. Iš amatų Dzūkija garsėjo žvakių gamyba. Merkinė aprūpindavo žvakėmis Vilniaus vienuolynus.

Tad drevine bitininkyste verstis vietinius žmones išmokė rudosios meškos, kurios kopinėdavo laukinių bičių medų. Vienintelis pasaulyje drevinės bitininkystės muziejus yra įkurtas Musteikos kaime. Įdomiai paaiškinta ir apie titnagą, kuris – darbo ir kovos įrankis. Valdovai Vytautas ir Jogaila Merkinėje lankėsi ne vieną kartą. 1648-ais Merkinėje mirė ATR valdovas Vladislovas IV Vaza. Per LLV-Rusijos karą (1654-67) ir Šiaurės karą (1700-21) Merkinė labai nukentėjo nuo Rusijos ir Švedijos kariuomenių, prarado buvusią reikšmę. Iš bičių vaško buvo daromos formos varpams ir patrankų sviediniams gaminti.

… Prie Merkinės piliakalnio mus pasitiko Gintautas Kibirkštis, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vyriausiasis specialistas. Šis geografas pasakojo kaip susiformavo piliakalnis, kokia jo svarba Lietuvai. Nuo piliakalnio atsiveria nuostabūs vaizdai į Nemuno ir Merkio upių santaką. Įkopus – ornitologinė užduotis: stebėti ir atpažinti paukščius, pasitelkiant į pagalbą puikius paukščių pažinimo vadovus (Vaidą Vyšniauską, Vincą Savicką, Evaldą Klimavičių, DNP ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos gamtos skyriaus vyriausiuosius specialistus). Grįžę į salę mokiniai pristatė vieni kitiems pastebėtų paukščių rūšis, kokia jų įvairovė…

… „Protų mūšyje“ dalyvavo iš įvairių mokyklų atstovų sudarytos septynios komandos. Žaidimo taisyklės – trijų dalių: 1) klausimai-atsakymai; 2) paveikslai ir jų panašumas; 3) atsakymų grandinėlė. „Eksperto pagalba“ – viso žaidimo metu kiekviena komanda turėjo galimybę sužinoti atsakymą iš ekspertų.

Komandų nariai galvojo apie tai, kelintą kartą Lietuvoje minima Žemės diena, kokia žodžio ekologija reikšmė, reikėjo žinoti kokiu ženklu žymimas atliekų perdirbimas, kas yra Lietuvoje didžiausias oro teršėjas, kuris iš pateiktų objektų neteršia gamtos, per kiek laiko suyra stiklas, kur mesti „Tetrapak“ pakuotes… Reikėjo žinoti vandens molekulę, kas yra Didžioji žalioji siena, kas pavaizduota Varėnos herbe…

Įdomiai parengtos ir pateiktos paveikslų ir jų panašumų užduotys (mokiniams reikėjo susieti paveiksluose pavaizduotus paveikslus: saulės baterijos ir žaltys; avytė Doli ir braškė su ūgliais; variklio alyva, megztinis iš poliesterio ir lipni juostelė; raganų šluota, dviratis ir valtis; popierinis pakelis, plastikinis puodelis ir perdirbimo ženklas; snaigė, rūkas ir upelis; organinės atliekos, sliekas ir žemė; gamyklos, tirpstantys ledynai ir baltoji meška; tualetas su kriaukle, puodelis dantims valyti ir užrašas „Išeini? Išjunk mane“; kaitrinė lemputė, lūšis ir atogrąžų miškai).

Mokinių komandoms buvo pateiktos keturios skaidrės su klausimais, kurių atsakymai skiriasi tik viena raide (atsakymų grandinėlės žaidimas). Paskutinioji užduotis gamtos bičiuliams: sugalvoti kuo daugiau žodžių iš raidžių esančių žodžiuose „Oras. Vanduo. Žemė“ (gali būti daiktavardis, veiksmažodis, būdvardis).

… Šventės dalyvių darbą apibendrino Pranas Speteliūnas (Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistas), įspūdžiais pasidalijo Silvestras Pūtys (Merkinės V. Krėvės gimnazijos biologijos mokytojas metodininkas).

Gimnazijos direktorė Regina Sakalauskienė teikė padėkos raštus ir atminimo dovanėles mokyklų komandoms ir mokytojams. DNP informaciniai leidinėliai įteikti nuotraukų konkurso laimėtojams, kurie fotografavo gamtą, gamtos paminklus ir juos siuntė elektroniniu paštu šventės organizatoriams.

Iš popieriaus padarytų lemputės formų mokiniai, svečiai ir mokytojai užrašė darbus, kuriuos atliks Žemės išsaugojimui. Tas simbolines lemputes kabino lauke tarp medžių, gimnazijos kieme.

Visi sambūrio dalyviai dėkojo: Reginai Sakalauskienei, Merkinės V. Krėvės gimnazijos direktorei, už nuolatinį rūpestį; DNP ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos darbuotojams, prisidėjusiems prie renginio eigos; gimnazijos biologijos mokytojai Kristinai Vyšniauskienei – už organizacinį darbą; mokiniams – už kantrybę atliekant užduotis, puikias biologijos, ekologijos žinias.

Kitų metų Pasaulinės Žemės dienos organizatoriai Varėnos rajone – Panočių pagrindinė mokykla.

Autoriaus nuotraukos